När kommer fåglarna till nordvästra Skåne 1999? 

Första fynd av vårfåglar hämtade från KOF's elektroniska obsbok eller e-post till KOF
Efter varje art anges inom parentes datum för första obs 1998.
Sidan senast uppdaterad 1999-05-11 


Art 1:a obsdag 2:a obsdag 3:e obsdag
Bivråk (9/5)  9 maj 
Kulla-Gunnarstorp 
Karl G Nilsson
10 maj 
Ängelholm 
Thomas Svanberg
 
 
Brun kärrhök (20/3) 20 mars 
Domsten 
Thomas Svanberg
25 mars 
V Sorrödssjön 
Göran Julin
29 mars 
Sandön 
Tommy Malmberg m.fl.
Fiskgjuse (30/3) 28 mars 
Ängelholm 
Rolf Helmersson
30 mars 
Klören 
Nick Gräntz
1 april 
Flera observationer 
-
Lärkfalk (26/4) 10 april 
Rönnen 
Lars Andersson m.fl
26 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
1 maj 
Domsten 
Thomas Svanberg
Trana (11/3)
6 mars 
Stureholm 
Ronny Svensson
8 mars 
Klippan 
Leif Dehlin
13 mars 
Ängelholm och Lovisetorp 
Nick Gräntz resp. Kent Ivarsson
Skärfläcka (15/3)
8 mars 
Farhult 
Nick Gräntz
9 mars 
Sandön 
Nick och Tord Gräntz
14 mars 
Farhult 
Nick Gräntz
Större strandpipare (15/2) 9 januari 
Farhult 
Thomas Svanberg
7 februari 
Strandbaden 
Nick Gräntz
21 februari 
Rönnen och Sandön 
Thomas Wallin
Tofsvipa (11/1) 7 januari 
Rönnen 
Karl G Nilsson
23 januari 
Ornakärr och Kullen 
Karl G Nilsson, Alf Petersson, Mats Peterz
3 februari 
Bjuv 
Mats Peterz
Brushane (5/4) 20 mars 
Rönneåns dalgång 
Henrik Johansson
1 april 
Rönnen 
Nick Gräntz
4 april 
Ornakärr 
Anders Jönsson
Gluttsnäppa (13/4) 22 april 
Farhult 
Henrik Johansson
22 april 
Sandön 
Henrik Johansson
23 april 
Strandbaden 
Alf Petersson
Grönbena (26/4) 24 april 
Ornakärr 
Karl G Nilsson
30 april 
Rönneå, Tranarp 
Henrik Johansson
30 april 
Hasslarp 
Mats Peterz
Drillsnäppa (24/4) 20 april 
Ornakärr 
Karl G Nilsson
24 april 
L:a Lärkholmssjön 
Patric Carlsson
24 april 
Hasslarp 
Henrik Johansson
Fisktärna (17/4) 13 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
17 april 
Domsten 
Mats Peterz
19 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
Kentsk tärna (31/3) 25 mars 
Rönnen 
Nick Gräntz
2 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
2 april 
Sandön 
Kristian Linde
Småtärna (13/4) 16 april 
Sandön 
Henrik Johansson
22 april 
Farhult 
Henrik Johansson
22 april 
Rönnen 
Henrik Johansson
Gök (2/5) 2 maj 
Ällemossen 
Rune Johansson
6 maj 
Vegeåns mynning 
Henrik Johansson
7 maj 
Hasslarp 
Rune Johansson
Tornseglare (9/5) 7 maj 
Hasslarp 
Mats Rellmar
8 maj 
Domsten 
Thomas Svanberg
9 maj 
Hasslarp 
Stig och Bodil Forsberg
Sånglärka (10/1) 7 januari 
Nellåkra 
Bengt Hertzman
Regelbunden 
hela januari 
Flera observatörer


-
Ladusvala (13/4) 5 april 
Rekekroken 
Per Undeland
11 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
21 april 
Hasslarp 
Jörgen Olsson, Peter Andersson
Hussvala (22/4) 27 mars 
Rönnen 
Henrik Johansson
21 april 
Hasslarp 
Jörgen Olsson, Peter Andersson
21 april 
Strandbaden 
Alf Petersson
Trädpiplärka (12/4) 11 april 
Kullen 
Alf Petersson m.fl
11 april 
Björkeröd 
Alf Petersson m.fl
14 april 
Klören 
Henrik Johansson
Gulärla (26/4) 24 april 
Hasslarp 
Mats Peterz
25 april 
Ornakärr 
Henrik Johansson
25 april 
Harbäckshult 
Patric Carlsson
Sädesärla (10/3) 28 februari 
Lerhamn 
Kaj Möller
12 mars 
Hasslarp 
Ronny Svensson
17 mars 
Vejbystrand och Domsten 
Thomas Wallin resp. Thomas Svanberg
Näktergal (28/4) 1 maj 
Berga, Helsingborg 
Mats Peterz
3 maj 
Kullen 
Teuvo Karjalainen
3 maj 
Väla motokrossbana 
Thomas Svanberg
Rödstjärt (21/4) 10 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
23 april 
Domsten 
Mats Rellmar
24 april 
Råå 
Leif S Olsson
Buskskvätta (23/4) 23 april 
Björkeröd 
Anders Jönsson
25 april 
Kullen 
Alf Petersson, Karl G Nilsson
28 april 
Ekeby 
Mats Peterz
Stenskvätta (4/4) 30 mars 
Rönnen 
Nick Gräntz
1 april 
Lerhamn 
Henrik Johansson
1 april 
Höganäs hamn 
Alf Petersson
Sävsångare (26/4) 1 maj 
Hasslarp 
Mats Peterz
3 maj 
Väla motokrossbana 
Thomas Svanberg
3 maj 
Filbornatippen 
Thomas Svanberg
Kärrsångare (11/5) 10 maj 
Hasslarp 
Mats Rellmar
 
 
 
 
Rörsångare (30/4) 5 maj 
Hasslarp 
Mats Peterz
6 maj 
Danhults dammar 
Henrik Johansson
8 maj 
Hasslarp 
Lars Helgesson
Härmsångare (1/5) 7 maj  
Hälaröd 
Mats Rellmar
9 maj  
Torekov 
Henrik Johansson
 
 
Ärtsångare (24/4) 23 april 
Strandbaden 
Alf Petersson
24 april 
Kullen 
Alf Petersson m.fl.
25 april 
Flera observationer 
-
Törnsångare (27/4) 28 april 
Boserup 
Mats Peterz
3 maj 
Björkeröd 
Alf Petersson
4 maj 
Kullen 
Karl G Nilsson
Trägårdssångare (10/5) 6 maj 
Maglaby 
Thomas Wallin
9 maj 
Domsten 
Thomas Svanberg
10 maj 
Kullen 
Alf Petersson
Svarthätta (11/4) 16 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
23 april 
Domsten 
Mats Rellmar
24 april 
Kullen 
Alf Petersson m.fl.
Grönsångare (22/4) 25 april 
Ättekulla 
Leif S Olsson
25 april 
Kullen 
Alf Petersson, Karl G Nilsson
25 april 
Domsten 
Thomas Svanberg
Gransångare (28/3) 8 mars 
Nyhamnsläge 
Alf Petersson
21 mars 
Tranarp 
Kent Ivarsson, Bengt Hertzman
26 mars 
Domsten 
Thomas Svanberg
Lövsångare (14/4) 1 april 
Pålsjö Östra, Helsingborg 
Christer Strid
14 april 
Strandbaden 
Karl G Nilsson
15 april 
Drottninghög, Helsingborg 
Thomas Svanberg
Grå flugsnappare (10/5) 8 maj 
Kullen 
Alf Petersson
9 maj  
Torekov 
Henrik Johansson
10 maj 
Kullen 
Alf Petersson
Svartvit flugsnappare (23/4) 3 april 
Åvarp-Kärreberga 
Bengt Hertzman
23 april 
Björkeröd 
Anders Jönsson
24 april 
Kullen, Grevie 
Alf Petersson, Mats Peterz, Thomas Wallin
Törnskata (9/5) 10 maj 
Rönnen 
Mats Rellmar
10 maj 
Vegeholm 
Henrik Johansson
 
 
Rosenfink (13/5)  
 
 
 
 
 
 
© KOF 2004
Ansvarig för sidan är KOF:s webbgrupp.
Teckningar av Thomas Rönnert
Sidan uppdaterad 2004-03-11 av Christer Strid.