Gökar, tärnor och skrakar

Måndagsexkursion den 17 maj 2021.
En härlig kväll i maj deltog jag i min första måndagsexkursion, som var förlagd till Sandön i Utvälinge.
Vi var nog drygt 30 personer som deltog. Både ”gamla rävar” och mindre vana skådare, varav jag är en.

Gruppen delades i två grupper och den ena gruppen startade med att vandra bryggan ut och spana av ön och havet. Den andra gruppen inriktade sig på vad som sågs och hördes i vassarna och från ”flaggstången”. I halvtid byttes vi av.

Många fågelarter observerades och i takt med att vinden lade sig och ljuset ändrades, blev de också allt lättare att se och höra. En del observationer var ren överkurs för mig – som exempelvis två små svarta ”flugskitar” i horisonten som visade sig vara storlom, medan det var mycket lättare, och en ren fröjd att se ett storskrakspar med sina ungar, lekande, skvättande och åkandes snålskjuts med föräldrarna. Intressant också att se skillnaden på skräntärna och fisktärna, samt att jämföra dvärgmås och skrattmås.


Vid flaggstången hade vi glädjen att få se en uppvisning av tre gökar, som kivades, gnabbades och hade flyguppvisning, samtidigt som de säkert spanade efter småfågelbon att kunna lägga sina ägg. Gökarnas uppvisning ackompanjerades flitigt av både sävsångare, törnsångare och gräshoppsångare – vackert!
Ledare och äldre medlemmar delade med sig av kunskap och erfarenheter gällande allt från vilka kännetecken man ska leta efter för att kunna artbestämma, till hur fågelliv och omgivning ändrat sig under de senaste 60 (!) åren.
Kvällen avslutades med att ett par bruna kärrhökar svävade över vassen i solnedgången och en ”stollig” mink hoppade omkring på bryggan.
Sammanfattningsvis en toppenkväll med fina upplevelser, nya insikter och trevligt sällskap. Tack!!
Anna-Lena Harmsund, Lars Hallbeck och Thomas Wallin ledde dagens övningar.
Text: Kajsa Näsström
Foto: Lars Andersson, Anna-Lena Harmsund och Totta Sandberg
Artlista: Lars Hallbeck
Artlista – 48 arter
Knölsvan Gravand Gräsand Ejder Knipa Småskrake Storskrake Fasan Storlom Skäggdopping Gråhakedopping Storskarv Gråhäger Brun kärrhök Trana Strandskata Skärfläcka Större strandpipare Tofsvipa Storspov Rödbena Dvärgmås Skrattmås Fiskmås Gråtrut | Havstrut Skräntärna Kentsk tärna Fisktärna Ringduva Gök Jorduggla Backsvala Ladusvala Hussvala Sädesärla Koltrast Gräshoppsångare Sävsångare Rörsångare Törnsångare Skäggmes Kaja Kråka Stare Gråsparv Hämpling Sävsparv |